Důležitá výhra, Energie na Kladně bere dva body

Energetici sehráli těžký zápas s Kladnem, který dokázali po samostatných nájezdech vyhrát. Skóre otevřel Dávid Gríger, který šikovně nastavil čepel a puk skončil za brankovou čarou.Kladno pak zápas otočilo ve svůj prospěch. Energii se podařilo vyrovnat zásluhou Jiřího Černocha. V samostatných nájezdech byli úspěšní Ondřej Procházka s Tomášem Rachůnkem.
Tipsport extraliga, 26. kolo, pá 8.12.2023, Kladno, ČEZ STADION Kladno
Rytíři Kladno
2:3sn
0:1, 1:0, 1:1 – 0:0 – 0:1
Branky a nahrávky: 28:48 Strnad (Hejda; 5/5), 46:34 Kusý (Sideroff, Ticháček; 4/4) – 05:37 Gríger (Rachůnek, Kangasniemi; 5/5), 55:17 Černoch (Zetterberg, Plutnar; 5/3), rozh. náj. O. Procházka. Rozhodčí: Jaroš, Šindel – Svoboda, Hnát. Diváci: 2054. Vyloučení: 6:8. Využití: 0:1. Střely na branku: 28:23 (5:8, 12:6, 10:6). Zblokované střely: 17:6. Hity: 8:5. Vhazování: 32:33. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:2.
diváci2054
Rytíři Kladno: Brízgala – Dotchin, Hejda, Ticháček, Martenet, Veber, Slováček, Babka – Tralmaks, Klepiš, Kusý – Sideroff, Pytlík, Jarůšek – Smoleňák, Melka, M. Procházka – Strnad, Bláha.
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Havlín, Stříteský, Pulpán, Dlapa, Rulík – Rachůnek, Gríger, Kangasniemi – O. Procházka, Jiskra, Beránek – Hladonik, Černoch, Zetterberg – Redlich, Koffer, Kružík.

Začátek utkání nabídnul šance na obou stranách. Jako první Brízgalu prověřil z mezikruží Ondřej Procházka. Na druhé straně od pravého kruhu pálil Denis Kusý, ale oba gólmani si s těmito střelami dokázali poradit. Karlovarští šli dovedení jako první. V čase 5:23 poslal Tomáš Rachůnek přihrávku z backhandu do brankoviště na hůl Dávida Grígera, který šikovně nastavil čepel a kotouč se došoural těsně za brankovou čáru. 0:1. Po chybě rozehrávce v karlovarské obraně mohlo být vyrovnáno. Přihrávku Jana Hladonika přečetl Jakub Klepiš, který ostrou ranou prověřil Frodla a ten výborným zákrokem podržel Energii.

V polovině první třetiny měli Energetici k dispozici přesilovou hru, kterou ale nedokázali využít, největší šanci měl Michal Plutnar, který vystřelil svižně ze zápěstí, jeho střela však mířila mimo. Karlovarští mohli odskočit do dvoubrankového vedení, když v přečíslení dva na jednoho ujížděli Iikka Kangasniemi a Dávid Gríger. Druhý jmenovaný vystřelil, ale jeho střela našla pouze Brízgalovu výstroj. Z závěru první třetiny měli Rytíři k dispozici přesilovou hru 5 na 3, tu však nedokázali využít a do kabin se odcházelo za stavu 0:1.

Druhou třetinu začala aktivněji Energie. V přečíslení dva na jednoho opět ujelo duo Gríger a Kangasniemi, tentokrát si své role prohodili, když střílel Iikka Kangasniemi, ale pouze nad branku. Kráce na to vybídl Dávid Gríger na ránu z první Adam Rulíka, jeho střelu Brízgala schoval do lapačky. Energetici byli při chuti. Ondřej Beránek využil svou rychlost a dostal se do samostatného úniku, tváří v tvář proti Brízgalovi neuspěl. Zahrozili i Rytíři, když se obranou prodral Devon Sideroff, Frodl byl však pozorný a stále držel pro svůj tým vedení 1:0. Další zajímavou šanci měl Jiří Ticháček, který dostal přihrávku přes osu, ale kotouč se mu postavil na hranu a branku netrefil.

Kladno se přeci jen dočkalo. V čase 28:48 Tadeáš Hejdavypálil ostrý projektil, který zapadl až za Frodlova záda - 1:1. Energetici mohli strhnout vedení zpět na svou stranu. Do přečíslení dva na jednoho se dostali Lukas Zetterberg s Jiřím Černochem a druhý jmenovaný střílel do odkryté klece, ale výborný přesun ukázal Adam Brízgala. Dále už se nic zásadního nestalo a do kabin se odcházelo za nerozhodného stavu 1:1.

Třetí třetinu začali aktivněji Rytíři, konkrétně Christopher Martenet, který vypálil bombu od modré, Frodl podržel svůj tým. Hned na to vypálil Ondřej Bláha, Dominik Frodl vykopl pravým betonem. V čase 46:34 Kladno otočilo vývoj utkání na svou stranu. Při hře 4 na 4 to na sebe vzal Denis Kusý, který zakončil přesně k tyči - 2:1. Kladenští si chtěli svůj náskok pojistit a z trvajícího tlaku vytěžil Jakub Klepiš trestné střílení, se kterým si však neporadil. Energetici se ve třetí třetině nemohli dostat do hry a tak stále hrozilo Kladno.

Antonín Melka přihrál ještě v kleče Bláhovi, který byl proti Frodlovi sám, ale nezakončil přesně a následnou dorážku nezvládl Jarůšek. Ve třetí třetině přibylo na obou stranách hodně trestů, jednu chvíli se hrálo i tři na tři. Po skončení některých trestů hrála Energie zkrácenou přesilovku 5 na 3 a tu dokázala využít! V čase 55:17 přihrál Lukas Zetterberg nekrytému Jiřímu Černochovi, který ranou z první prostřelil Brízgalu a vyrovnal stav zápasu na 2:2. Dále už se nic nestalo a zápas šel do prodloužení.

Na řadě bylo prodloužení a v něm hned po třiceti vteřinách zahrozil v samostatném úniku Ondřej Beránek, trefil však jen levý beton Brízgaly. Ondřej Beránek byl v prodloužení hodně při chuti. Tentokrát přebruslil všechny protihráče, ale při zakončení podklouzl, a tak i tato šance zůstala nevyužita. Jedinou šanci Rytířů v prodloužení měl Devon Sideroff, který zkoušel Frodla překvapit z úhlu, ale nepodařilo se. Zápas tak dospěl až do samostatných nájezdů.

Samostatné nájezdy lépe zvládla Energie. Konkrétně Ondřej Procházka a Tomáš Rachůnek a Dominik Frodl, který zůstal v nájezdech stoprocentní a zajistil tak energetikům výhru 3:2 po samostatných nájezdech.

Pavel Skrbek (Rytíři Kladno): První třetinu jsme začali úplně stejně, jako jsme skončili v Budějovicích. Mdle. Soupeř nás přehrával ve všech parametrech. Měli jsme pět na tři, bohužel měl soupeř víc šancí ve třech než my v pěti. V kabině jsme si něco řekli, udělali jsme nějaké změny a ve druhé třetině už to bylo mnohem lepší. Začali jsme se lépe hýbat a vytvořili jsme si nějaké šance. Druhá třetina byla z našeho pohledu dobrá. Ve třetí třetině jsme za stavu 2:1 mohli ukončit zápas, ale opět měl soupeř v pět na tři šanci a z pět na tři jsme vytvořili tři na pět, ve kterém soupeř srovnal. Když nedáme pět na tři, tak nemůžeme vyhrát. Zápas dospěl do prodloužení, kde byl soupeř opět o trošku aktivnější a měl víc šancí. Došlo na penalty a v nich byl šťastnější soupeř.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Utkání jsme vnímali jako střet týmů, které nejsou v optimální herní pohodě. Byli jsme spokojení s první třetinou, kdy jsme drželi plán. Od druhé třetiny byla větší aktivita na straně domácích a v neposlední řadě do průběhu zápasu vstoupil velký počet vyloučení na obou stranách. Utkání nakonec skončilo remízou, což asi tak nějak odpovídalo poměru sil na ledě po šedesáti minutách. Jsme rádi, že díky penaltám a brankáři Frodlovi bereme bonusový bod.